CHČR nadále podporuje gruzínskou vládu při reformě systému primární zdravotní péče
7. září 2020 Novinky

CHČR nadále podporuje gruzínskou vládu při reformě systému primární zdravotní péče

Charita České republiky (CHČR) ve spolupráci s místními partnerskými organizacemi implementuje projekty zdravotní a sociální péče v Gruzii od roku 2008. Její nový projekt pod názvem „Podpora posílení primární zdravotní péče“ má za úkol podpořit gruzínské ministerstvo vnitřně vysídlených osob z okupovaných oblastí, práce, zdraví a sociálních věcí (MoILHSA) při posilování místního systému primární zdravotní péče, a to díky zlepšení kvality poskytované zdravotní péče a souvisejících služeb.

Za tímto účelem byly již vytvořeny nástroje pro posouzení kvality a další IT řešení a zavedeny během let 2017–2019 v pěti zdravotnických institucích v Tbilisi. Výsledky této pilotní fáze mohou být dále využity v dalších zdravotnických zařízeních po celé zemi, což by mělo nakonec vést k postupnému výraznému zlepšení kvality služeb nabízených pacientům.

V roce 2020 spustila Charita České republiky druhou fázi projektu, která povede k ještě rozsáhlejším změnám v oblasti primární zdravotní péče. „Konkrétně budou poprvé zavedeny nástroje kontroly kvality a vytvořena komplexní řešení informačního systému v oblasti primární zdravotní péče napříč zemí. Dále budou aktualizovány standardy kvality a požadavků na pracovníky v oblasti primární péče a bude zřízen systém průběžného zdravotnického vzdělávání,“ vysvětluje projektový manažer CHČR Rusudan Chkhubianishvili.

„Nyní vstupujeme do nové fáze posilování sektoru primární zdravotní péče, který má výrazně dlouhodobé cíle a předjímá zavedení elektronických informačních technologií v primární zdravotní péči a zvýšení kvalifikace jejích poskytovatelů. Charita České republiky podporuje ministerstvo při implementaci těchto cílů,“ uvedl první náměstek ministra zdravotnictví Tamar Gabunia.

Kromě pěti pilotních zdravotnických zařízení v Tbilisi, která se účastnila první fáze projektu, bude v rámci druhé fáze zapojeno dalších 41 zdravotnických zařízení v oblastech Mccheta-Mtianetie a Samegrelo – Horní Svanetie. V konečném důsledku bude mít z projektu prospěch celá země, jelikož všechny výsledky budou zpřístupněny MoILHSA.  

„Tímto projektem CHČR dále prokazuje svoji zásadní roli při reformě gruzínského systému primární zdravotní péče. Pomáháme ministerstvu při vytvoření systémové, dlouhodobé a na kvalitu orientované změny, ze které budou profitovat všichni obyvatelé Gruzie,“ uvedl Jan Blinka, vedoucí gruzínské mise CHČR.