Charita Česká republika zaučila téměř jednu tisícovku lékařů na léčbu COVID-19 na dálku
4. června 2020 Novinky

Charita Česká republika zaučila téměř jednu tisícovku lékařů na léčbu COVID-19 na dálku

Poté, co Světová zdravotní organizace WHO vyhlásila pandemii COVID-19, vyhlásil gruzínský parlament nouzový stav. Vyhlášení bylo následováno řadou opatření proti této globální pandemii. Jedním z okamžitých a nezbytných opatření vlády byla lékařská péče na dálku ze strany rodinných lékařů, kteří však museli být na tuto metodu nejdříve zaučeni. Toho se ujal tým CHČR, který zareagoval okamžitě a během několika týdnů zaučil téměř 1 000 gruzínských lékařů, na které během tohoto období i dohlížel.

Projektová manažerka CHČR Rusudan Chkhubianishvili k situaci říká následující: „Již od začátku bylo zřejmé, že sektor primární péče musí být součástí opatření proti COVID, protože nemocniční sektor by si s narůstajícím počtem pacientů nakažených virem COVID sám neporadil. Aby se minimalizovala šance šíření nákazy v komunitách, bylo rovněž nutné lékařskou péči poskytovat bezkontaktně na dálku.“
Obsah výcviku vycházel z národních standardů pro řešení klinických problémů, které připravil Primary Health Care Professional Associations a které schválilo ministerstvo vnitřně vysídlených osob z okupovaných území, zdravotnictví, práce a sociálních věcí Gruzie (MoILHSA). Cílem bylo zaučit rodinné lékaře na rozpoznání a řešení případů COVID-19.
Z iniciativy MoILHSA se následně uspořádala online školení pro rodinné lékaře pracující v institucích primární péče ve městech, i pro lékaře na venkově z různých regionů. Takto všichni doktoři v zemi získali úplné a aktuální informace k řešení případů COVID-19 na dálku.

Školení vedené experty v primární zdravotní péči

V dubnu CHČR zorganizovala 65 online školení pro téměř všechny lékaře na venkově. Rovněž byly uspořádány školení pro rodinné lékaře v okrese Gali a představitele entických minorit v oblastech Samcche-Džavachetie a Kvemo Kartli. Celkem 980 lékařů se naučilo, jak řešit podezřelé příznaky všech druhů horeček, jak vést telefonní konzultace s pacienty, jak pokračovat v preventivním léčení během epidemie COVID-19 a jak léčit nejčastější chronické nemoci. 

Školitel a expert na primární péči Ketevan Jugheli školící v oblasti Imeretie zdůrazňuje aktivitu lékařů při školení a říká: „V rámci školení jsme se nezaměřovali pouze na teoretickou stránku problému, ale i na reálná zavedení všech opatření. Venkovští lékaři byli v této diskuzi velmi aktivní. Dále jsme řešili zajímavé klinické případy a zavedení preventivních opatření proti šíření infekce v prostorách nemocnic“.

Tea Sakhokia, rodinná lékařka v oblasti Nosin 2 (město Senaki, kraj Samegrelo), říká: „Díky Charitě Česká republika jsme dostali jedinečnou příležitost naučit se čelit COVID-19 v primární zdravotní péči podle státního protokolu. Měli jsme možnost opakovaně komunikovat s experty na primární péči, rozvíjet své schopnosti a naučit se činit rozhodnutí v mimořádných situacích.“

Po školeních následovaly další čtyři týdny, během kterých CHČR poskytovala týdenní online konzultace pro venkovské lékaře, které byly stejně přínosné jako samotná školení.

CHČR a COVID-19

Podpora gruzínské vlády v boji proti pandemii COVID-19 od dubna do května 2020 byla jednou z hlavních náplní Charity Česká republika. Díky finanční pomoci od České rozvojové agentury a programu ENPARDEvropské unie mohla CHČR poskytnout nejen školení pro venkovské lékaře ve všech oblastech Gruzie, ale zavést i další opatření proti COVID-19. CHČR dodala nezbytné zdravotnické vybavení a potřeby a vytiskla a distribuovala tisíce letáčků po Gruzii s informacemi o COVID-19. Pomohla tak gruzínským úřadům, lékařům a obyvatelům v boji proti COVID-19.